Veletrh CES 21
NezařazenéVšechny níže popsané „výdobytky civilizace“ spadají do kategorie tzv. „Chytrých věcí”, anglicky IoT (Internet of Things). A protože je o výstavě toho všude plno, vydal jsem se i já virtuálně na obhlídku toho, s čím se můžeme setkat v blízké budoucnosti, nebo se s tím již setkáváme.
Trošku na odlehčení, já nejdříve narazil na článek o stroji, který umí skládat trička košile. Na ovládacím panelu však vidíme i džíny a další věci. Automat se jmenuje Foldi Mate a nebude prý nejlevnější.
No, ale nyní přeskočme k „potřebnějším věcem“. Tohle dávám úmyslně do uvozovek, protože jsem přesvědčen, že bych se bez toho obešel. A domnívám se že i ostatní lidé. Ale dosti tlachání, pojďte a uvidíte.
Letošnímu veletrhu exceloval hlavně internet věcí. Tento je úzce spjat s chytrými hodinkami, nebo spíše telefony, nebo také náramky. Tyto předměty sbírají data všude, kde se dá a budou vám pomáhat ve vaší domácnosti. Tu si tak budete moci řídit třeba z dovolené na opačné straně Země.
Více je však využijete pro ušetření času, když budete doma, a dělat úkony, které se opakují. Chytré věci si je načtou a propojí je s lednicí, sporákem a třeba mrazákem. Sporák vám ukáže, co jste již dlouho nevařili a nabídne vám to uklohnit. Nebo nabídne novinku a dokáže dokonce objednat suroviny. Spojí se s chytrou lednicí a zjistí co chybí. A vy, pokud ještě nemáte robota na vaření, můžete začít vařit ihned po příchodu domů.
Ale nejde jen o kuchyň. Předvedené chytré věci dokáží třeba uzavřít potrubí, pokud zjistí závadu, nebo otevřou garážové vrata až když to budete chtít.
A další věci, jaksi již „nadplán“ jsou třeba meteo stanice, hudební skříň, televizor, prostě vše, co si usmyslíte.
Letošní akce se prý zúčastnilo čtyři a půl tisíce firem, které chtěly ukázat své zboží. Návštěvníků byly údajně sta tisíce.
Tak co, co si objednáte do svého domova budoucnosti?