Péče o afrického šneka
NezařazenéTéměř každý jsme se v životě setkali se šnekem. Jestliže jste prožívali své dětství venku, na hřištích a na zahradách, tak jste zde mohli spatřit tohoto tvorečka hlavně po deštích nebo ve vlhkých a mokrých podmínkách. Toto zvířátko tedy jistě všichni známe. Na světě existují i jiná zvířátka, které jsou téměř stejné jen mají větší či menší velikost. Toto se týká i tohoto zvířátka, ale je to africký druh. Tento druh je větší než ti, které jste mohli potkat právě na zahradě nebo někde v trávě či na maminčině zahrádce.
Je to takzvaný suchozemský plž, který žije hlavně v Africe nejčastěji jej nalezneme v tropickém lesu. Řadí se mezi největší suchozemské plže, protože dorůstají velikosti dvaceti centimetrů, a to se bavíme pouze o ulitě.
Dožívají se pěti až sedmi let, ale v zajetí i deseti. Jejich pohyb je umožněn svalnatou nohou.
Jejich ulita je nejčastěji zbarvená do hněda. Na ulitě se mohou nacházet světlé proužky. Mohou mít také krémovou barvu. Zbarvení záleží na tom, kde žijí a čím se stravují. Díky ulitě můžeme poznat, jak je na tom šnek se zdravím. Pokud se ulita rozbije, musíme ji spravit. K tomu, aby byla krásná a pevná šneci potřebují jíst sépiovou kost.
V České republice nežije tento druh volně v přírodě. Pořídit si jej můžete zakoupením ve zverimexu nebo přímo od chovatele.
Jejich strava není pro chovatele nijak náročná. Ve volné přírodě se živí popadaným ovocem a různými listy. V zajetí jim lidé mohou dávat různé druhy ovoce a zeleniny. Namočené piškoty, uvařené brambory, sépiovou kost a různé listy, které najdeme na zahradě. Příkladem může být pampeliška.
K chovu pro ně potřebujeme mít nějaké umístění. Nejčastěji si můžete pořídit akvárko nebo terárko. Jako podestýlka slouží kokosové vlákno.
Jejich chov není náročný. Finančně ani jinou formou Vás moc nezatíží. Ve zverimexu se jejich cena pohybuje okolo třiceti až padesáti korun.